Otelinizin giriş sayfasına gelen ziyaretçiler sitenizde dolaşmadan hemen çıkış yapıyorsa, bu ziyaretçilerden dönüşüm sağlamanız mümkün olmayacaktır. Hemen çıkma oranlarını düşürerek ziyaretçileri web sitenizde daha uzun süre tutmak için neler yapabileceğinize kısaca göz atalım.

SEO, Hızlı Yüklenme ve Birden Çok Giriş Sayfası

Hedefimiz ziyaretçileri web sitemizde olabildiğince uzun süre tutmak ama ilk olarak ziyaretçileri sitemize çekmemiz gerekir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) otelin web sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda gösterilmesine yardımcı olarak ziyaretçi trafiğini önemli ölçüde arttırır. Araştırmalara göre ziyaretçilerin neredeyse yarısı bir sitenin 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor ve yine her iki ziyaretçiden biri yüklenmesi 3 saniyeden fazla süren siteleri yüklenmesini beklemeden terk ediyor. Tüm ziyaretçilerin aynı giriş sayfası yerine özelliklerine göre farklı açılış sayfalarına (50 hatta daha fazla giriş sayfası kullanan işletmeler vardır) yönlendirilmesi de son derece önemlidir.

Gelişmiş İçerikler

Web sitenizde sunduğunuz içerikler yüksek kalitede olmalı ve okunmalarını kolaylaştırmak için uygun şekilde paragraflara ayrılmalı ve doğru kullanılan alt-başlıklar ve madde işaretleriyle yapılandırılmalıdır. İçerikleri konu ile ilgili fotoğraflar, grafikler ve kısa videolarla desteklemek de iyi bir fikirdir. Hedef ziyaretçinin gereksiz vakit harcamadan bilgi edinebileceği ve ilginç bulacağı içeriklerdir.

Mobil Duyarlı Tasarım

Mobil kullanıcılar son derece sabırsızdır. Özellikle mobilin her geçen gün artan ağırlığı karşısında mobil duyarlı olmayan ve ziyaretçilere kötü deneyim yaşatan web sitelerinin neredeyse hiç şansı yoktur. Ziyaretçiler bu tür sitelerden hemen ayrılmakla kalmayacak muhtemelen bu sitelere bir daha da uğramayacaktır. Google’ın mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda göstermeye başlaması boşuna değil. Sunduğunuz içerikler ne kadar kaliteli olursa olsun tasarımınız mobil uyumlu değilse işiniz çok zor. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için https://search.google.com/test/mobile-friendly benzeri hizmetleri kullanabilirsiniz.

Açılır Pencereler ve Artık Kullanılmayan Eklentiler

Açılır pencereler, bültenler veya e-posta listelerine yeni aboneler kazanmanın etkin bir yolu olmasına rağmen hiç kullanılmamaları veya sınırlı şekilde kullanılmaları daha doğru olur çünkü birçok kullanıcı bunları can sıkıcı bulmakta ve açılır pencereleri yoğun şekilde kullanan siteleri fazla tercih etmeme eğilimi göstermektedir. Bu tür açılıp pencereler kullanacaksanız bile ziyaretçinin sitedeki deneyimini olumsuz şekilde etkilemediklerinden emin olun. Benzer şekilde, demode olmuş ve artık kullanılmayan eklentileri de sitenizden kaldırın. Bunlar hiçbir işe yaramadıkları gibi sayfalarınızın yüklenme hızını da azaltacaktır.

Sohbet Robotları

Sohbet robotları birçok sektörde olduğu gibi otelcilikte de gündemin sıcak konusu. Uzun vadede aplikasyonların hatta web sitelerinin yerini alabilirler. Bu robotlar sayesinde ziyaretçi bilgi edinme, şikayette bulunma, öneri sorma, rezervasyon yaptırma gibi tüm etkileşimini tek bir noktadan ve karşısında bir insan varmışçasına gerçekleştirebilir. Sohbet robotları ayrıca ziyaretçinin bilgiler ve davranışları temelinde ultra-kişiselleştirilmiş hizmet sunabilir. Web sitenize ziyaretçilerin hemen konuşmaya başlayacağı bir sohbet robotu entegre edilmesi, hiç şüphesiz ziyaretçilerin web sitenizden hemen çıkma oranlarını önemli ölçüde düşürecektir.