Her geçen gün daha da gelişen teknolojiler otelcilikte dönüşümü zorunlu kılıyor. Sohbet robotları son dönemde otel işletmecilerinin gündeminde fazlasıyla yer almaya başladı. Misafirleriniz (ve potansiyel misafirleriniz) ile insanlara benzer iletişim gerçekleştirebilen ve birçok soru ve sorunla ilgilenebilen bu robotlara daha yakından bakalım.

Sohbet robotlarının insanlara karşı avantajları

İnsanların sunduğu müşteri desteğinin en önemli sorunlarından biri insanların muazzam miktardaki veri arasında istenileni bulmasının kolay olmamasıdır. Veri güdümlü yaklaşımları, yapay zeka gibi gelişmiş algoritmalarla desteklenen sohbet robotları bu konuda çok daha başarılıdır. Yine kişisel bilgiler, rezervasyon bilgileri, geçmişteki tercihler gibi veriler temelinde sunulan hizmetlerin kişiye özel hale getirilmesinde de robotlar insanlara göre çok daha iyi iş çıkarıyor. Ayrıca sohbet robotları tek kişilik ordu işlevi görerek müşteri desteği için çok sayıda personel istihdam edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve önemli bir maliyet avantajı sunuyor.

İnsan desteği tamamen ortadan kalkıyor mu?

Hayır. Genel yaklaşım müşteri desteğinde rutin konuların robotlara bırakılması ve daha karmaşık sorunlarla insanların ilgilenmesi yönünde. Ayrıca kimi misafirler robotlarla etkileşim yerine doğrudan insanlarla iletişim kurmak isteyebilir veya robotlar bazı hizmetleri verebilecek durumda olmayabilir. Bu senaryolarda sohbet robotları iletişimi bir insana aktaracaktır.

Rezervasyona katkıları

Hiç şüphesiz daha fazla rezervasyon her otelin hedefi. Çevrimiçi seyahat acentelerinin yüksek komisyonlar gibi olumsuzlukları otelleri olabildiğince çok sayıda rezervasyonu doğrudan kendilerinin yapabileceği yolları aramaya itiyor. Sohbet robotları bu yönde önemli bir silah olabilir. Sohbet robotları ile rezervasyon çoğu durumda diğer alternatiflerden çok daha iyi bir deneyim sunar. Her ne kadar çevrimiçi seyahat acenteleri de bu tür robotları uyguluyor olsa da, otellerin sundukları hakkında daha fazla bilgiye veya daha önce konaklamış misafirler hakkında daha fazla veriye sahip olması kendi robotlarının daha iyi deneyim sunabilmesine izin verir.