Konaklama sektörü sadece tatil değil iş, eğitim, sağlık gibi farklı sebeplerle sürekli olarak daha fazla insanın seyahat etmesi neticesinde büyük bir hızla gelişiyor ve pastadan olabildiğince büyük bir dilim alma konusunda yoğun rekabet yaşanıyor. Bu yarışta teknolojiyi optimum şekilde kullananlar öne geçecek. Otel teknolojilerinde son trend sohbet robotları ve sesli asistanlar. 7/24 hizmet sunma, hizmetleri hiç olmadığı kadar özelleştirebilme, tanıtım, rezervasyon, sorun çözme gibi birçok işlevi tek noktada gerçekleştirebilme, personel ihtiyacını önemli ölçüde azaltma gibi birçok artısı bulunan bu teknolojilere gösterilen ilgi boşuna değil.

Sohbet robotlarının öne çıkan yönlerinden birisi, yukarı satış ve çapraz satış konusundaki yetenekleridir. Sadece elindeki satışa odaklanan bir insanın aynı zamanda bu hizmetleri yerine getirmesi son derece zor olup iş son durumda müşteriye ısrara kadar varabilmektedir ki, müşterin bundan nefret ettiğini söylemeye gerek yok.

Çok dil desteği bu robotların diğer bir önemli avantajıdır. Her yıl otellerin misafirlerinin sadece sayısı değil çeşitliliği de artıyor. Misafir otelde kendi dilinde veya bildiği bir yabancı dilde anlaşabileceği personel bulamazsa büyük bir hayat kırıklığı yaşayacaktır. Birçok dilde anında çeviri özelliğini barındıran sohbet robotları için ise bu durum hiç sorun değil.

Amazon’un sesli asistanı Alexa gibi yenilikler sesli asistanları önümüzdeki dönemde çok daha fazla göreceğimizin işareti. Bu sistemlerde misafir isteğini basitçe sesli asistana söyler. Bu akıllı aygıtlar bir tür dijital butler olarak işlev görür ve misafirin neredeyse tüm isteklerini yerine getirebilir. Birçok hizmetin bu sesli asistanlar tarafından yerine getirilmesi sayesinde diğer personeliniz vakitlerini otele yeni değerler katmak için kullanabilir. Bu potansiyeli gören öncü oteller Amazon Alexa gibi sistemlerle denemeler yapmaya çoktan başladı.