Mobil aplikasyonlar neredeyse hayatımızın vazgeçilmezi oldu ancak bazı sorunları da beraberlerinde getirmiyorlar değil. Her şeyden önce indirilip kurulmaları ve kimi durumlarda bellekte yenilerine yer açmak için eski aplikasyonlardan bazılarının silinmesi gerekebilir. Ayrıca aplikasyon enflasyonu kullanıcılarda bir tür aplikasyon bıkkınlığına yol açmakta.

Ancak, özellikle genç müşterilerin mobil teknolojilere yoğun bağımlılığı otelleri kendi aplikasyonlarını geliştirmeye yönlendiriyor. Aplikasyonların oteller için ne anlama ifade ettiğine daha yakından bakalım.

Mobil Aplikasyonların Artıları

Çok yönlü platform

Mobil aplikasyonlar genel bilgi verme, son dakika değişikliklerini duyurma, rezervasyon gibi birçok işlevi tek noktada toplar. Oteller tanıtım veya satış gibi çeşitli faaliyetlerini doğrudan müşterilerine göre özelleştirebilir.

Kolay rezervasyon

Birçok aplikasyon kullanıcı bilgileri ve ödeme ayrıntılarının kaydedilmesine izin verir. Tekrar rezervasyon yaptırmak isteyen bir kullanıcı sadece birkaç tuşa dokunarak bunu gerçekleştirebilir.

Özelleştirme ve sadakat

Aplikasyon misafirlerin sadece rezervasyon sırasında verdiği bilgileri değil konaklama sırasındaki tercihleri, alışkanlıkları gibi bilgilerini de kullanarak olası ihtiyaçlarını tahmin edebilir ve sunulan hizmetleri buna göre özelleştirebilir. Ayrıca sadakat programları da aplikasyona entegre edilerek hem ödül ve puan toplanması hem de bunların kullanılması son derece basitleştirilebilir.

Mobil Aplikasyonların Eksileri

Aplikasyonlar arası rekabeti

Kullanıcılar genellikle ancak sık olarak kullandıkları aplikasyonları akıllı telefonlarında bulundurma eğilimindedir. Otel aplikasyonunun rakipleri sadece diğer otellerin aplikasyonları değil oyun, müzik, sosyal medya gibi birçok farklı aplikasyondur.

Yüksek maliyet

Özellikle mobil check-in, sanal concierge gibi işlevlerle desteklenen gelişmiş aplikasyonlar ilk başta önemli bir yatırım gerektirecektir. Ayrıca, aplikasyonun sürekli güncellenmesi ve desteklenmesi de gereklidir. Bunun anlamı uzun vadeli yatırımdır.

Farklı cihazlara uyum

Aplikasyonun en azından iOS ve Android için farklı sürümlerini geliştirmeniz gerekecektir. Farklı işletim sistemlerinin güncellemeleri için aplikasyon da güncelleme gerektirebilir ve bu da ilave kaynak ayrılması anlamına gelir.

Alternatif olarak web siteleri ve sohbet robotları

Aplikasyon vazgeçilmez değildir. İyi tasarlanmış mobil uyumlu bir web sitesi birçok otel için yeterli olabilmektedir. Benzer şekilde, yapay zeka gibi teknolojilerle desteklenen sohbet robotları gelişmiş iletişim ve çözüm özellikleriyle mobil aplikasyonların yerini almaya başlamıştır.